Plugins - Classic Editor - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (26 entries)

[ctx: Editor Name]
en: Classic Editor
ru: Классический редактор

[ctx: Editor Name]
en: Block editor
ru: Редактор блоков

[ctx: Editor Name]
en: Classic editor
ru: Классический редактор

[ctx: Editor Name]
en: Edit (classic editor)
ru: Изменить (классический редактор)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (block editor)
ru: Изменить (редактор блоков)

en: Change settings
ru: Изменить настройки

en: Default editor for all sites
ru: Редактор по умолчанию для всех сайтов

en: Editor Settings
ru: Настройки редактора

en: Default Editor
ru: Редактор по умолчанию

[ctx: Editor Name]
en: block editor
ru: Редактор блоков

[ctx: Editor Name]
en: classic editor
ru: Классический редактор

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the block editor
ru: Редактировать &#8220;%s&#8221; в редакторе блоков

en: Switch to block editor
ru: Переключиться на редактор блоков

en: Switch to classic editor
ru: Переключиться на классический редактор

en: By default the block editor is replaced with the classic editor and users cannot switch editors.
ru: По умолчанию редактор блоков будет заменен на классический редактор и пользователи не смогут выбирать редактор.

en: Allow site admins to change settings
ru: Разрешить администраторам сайта изменять настройки

en: Editor
ru: Редактор

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: Allow users to switch editors
ru: Разрешить пользователям переключение редакторов

en: Default editor for all users
ru: Редактор по умолчанию для всех пользователей

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/classic-editor/
ru: https://ru.wordpress.org/plugins/classic-editor/

note: Author of the plugin
en: WordPress Contributors
ru: Участники разработки WordPress

note: Description of the plugin
en: Enables the WordPress classic editor and the old-style Edit Post screen with TinyMCE, Meta Boxes, etc. Supports the older plugins that extend this screen.
ru: Включает классический редактор WordPress, старый вариант экрана редактирования записей (TinyMCE, мета поля и др.). Поддерживает другие плагины расширения старого редактора.

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the classic editor
ru: Редактировать &#8220;%s&#8221; в классическом редакторе

en: Settings
ru: Настройки
